Posted in DijitalSosyal Medya

Sosyal Medya ve İnternet’in Gücünün En Güncel Tablosu: #theFerragnez

Tüm dünyada yılın en çok merakla beklenen etkinliği olan, the Blonde Salad isimli blogun yaratıcısı, internet girişimcisi ve influencer Chiara Ferragni ve Fedez olarak tanınan İtalyan rap yıldızı Federico Leonardo Lucia’nın Sicilya’da  #theFerragnez adlı 3 gecelik süper gösterişli düğünü geçtiğimiz hafta sonuna damgasını vurdu.

İki ünlü insan çok gösterişli bir şekilde evlendiyse bundan biz ne mi? Gelin biraz bu düğünün yarattığı etkiyi rakamlarla inceleyelim.

Launchmetrics’e göre:

  • 31 Ağustos gününden bu yana #theFerragnez etiketiyle 24 bin Instagram postu paylaşılmış.
  • Dünya çapında 67 Milyon etkileşim olmuş (bizler etkileşimi tüm beğeni, yorum, paylaşım ve retweetlerin toplamı olarak değerlendiririz).
  • Totalde 36 milyon dolar değerinde medya etki değeri elde edilmiş. Bunun Türkçesi eğer bu düğünde adı geçen markalar bu etkiyi yakalayacak bir reklam kampanyasına yatırım yapacak olsalardı, bu miktarı harcamaları gerekirdi.
  • Markalara ayırmak gerekirse düğün günü Chiara’ya 3 farklı elbise tedarik eden Chirstian Dior, 5.2 milyon dolar medya etki değeri elde etmiş ve bunun %31’i olan 1.6 milyon dolar yalnız Chiara’nın Dior etkietlerinden elde edilen değer. Bu 5.2 milyonun %59’u doğrudan sosyal medya kanallarıyla kalan %41’lik kısmı ise websiteleri ve makaleler gibi online içeriklerden elde edilmiş.
  • Düğün öncesi gecesi “rehearsal” yemeğinde Chiara’nın giydiği Prada elbise sayesinde ise marka 8 milyon dolar medya etki değeri kazandı ve dünya çapında 1.5 milyon etkileşim yarattı. Sadece Chiara’nın paylaştığı #SuppliedByPrada etiketli Instagram postu 1.259.935 kişi tarafından beğenildi.
  • Chiara’nın güzellik ürünlerini tedarik eden Lancome 700 bin dolar medya etki değeri, 1.3 milyon global etkileşim yaratırken; Chiara’nın hiç giymediği ama nedime elbiselerini tedarik eden Alberta Ferretti 314 bin dolar medya etki değeri kazandı ve bunun %53’ü online içerik, %47’si sosyal medya paylaşımlarından elde edildi.
  • Daha da enteresanı 19 Mayıs’ta gerçekleşen Prens Harry ve Meghan Markle’ın İngiltere kraliyet düğününden daha başarılı olduğu iddia edilirken ikisini karşılaştırmak gerekirse Chiara’nın gelinliğini tedarik eden Dior düğünün paylaşımlarının %15’ini oluştururken bundan 5.6 milyon dolar değer elde etti, öte yandan Meghan Markle’ın gelinliğini tedarik eden Givenchy markası düğün paylaşımlarının %7’si ile 22.6 milyon dolarlık bir değer elde etti.

Şimdi bütün bu kocaman rakamlar ne anlama geliyor? Sosyal medya ve internetin kitleler üzerindeki etkisiyle markalara büyük getirileri olduğu kesin. Yani aslında bu bir “kim kiminle nerede ne zaman” oyunu. Doğru isimler ve doğru paylaşımlar bu isimlerle asla yan yana gelemeyecek kişiler için bile kitle ve etkileşim kazanmak için stratejik içerik sağlamakta. Yani doğru zamanda doğru kişilerin paylaştığı içerikleri paylaşmak, yorumlamak, bunlardan bahsetmek kendi dijital varoluşunuza da anlam ve değer katıyor. Dijital reklamlara ve etkinliklere yatırım yaparken dijitalin de gelenekselleştirdiği reklam araçlarının yanı sıra sosyal etkisi yüksek stratejik alternatifleri mutlaka göz önünde bulundurmak gerek.

Sosyal ve dijital medya enstrümanları geleneksel medya enstrümanlarına oranla çok daha ulaşılabilir olduğundan yukarıda bahsi geçen markalara oranla kat kat küçük işletmelerin de reklam yapabilmeleri için bir eşitlik sağlamkta. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi internet ve sosyal medya birçok şeyi demokratikleştirdi. Ancak zaman her geçen gün küçük işletmelerin aleyhine işliyor zira büyük markalar da dijital ve sosyal medya yatırımları yapıyor. Hal böyle olunca da maliyetler küçük işletmeler için her geçen gün daha da artıyor. Kriz zamanı fırsat zamanıdır. Elinizi çabuk tutun.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.