Web Sitenizi Kuracak Kişileri Seçerken Sorabileceğiniz 13 Önemli Soru
Posted in DijitalGrafikSosyal Medya

Web Sitenizi Kuracak Kişileri Seçerken Sorabileceğiniz 13 Önemli Soru

Web Sitenizi Kuracak Kişileri Seçerken Sorabileceğiniz 13 Önemli Soru

Bu yazımızda, iş sahiplerinin, potansiyel web yazılım geliştiricileri arasında tercih yaparken sorulması gereken önemli soruları ele alıyoruz. Öncelikle karşınızdaki insan ile iletişim kurarken, bu soruları sormanızın doğru iş için, doğru kişiyi seçmekte önemli bir rol oynayacağını unutmayın. Kullanışlı bir web sitesi size daha fazla iş imkanı olarak döneceği gibi, kullanışsız veya eski yüzlü bir web sitesine sahip olmak da potansiyel müşterilerinizi uzaklaştırabilir. Bu noktaları göz önünde bulundurarak siz ve siteniz için doğru geliştiriciyi seçmek yapılması gereken en önemli şeydir.

 

1- Seçtiğiniz yazlımcı / tasarımcı sunduğu CMS(ler) -içerik yönetim sistemleri- ile ne kadar süredir çalışıyor?

 

Bu kısım biraz kafa karıştırıcı olabilir, çünkü bu soruyu sorarken aslında cevaplanması gereken iki kısmı olan bir soru soruyor olacaksınız. Örnek vermek gerekirse; çalışacağınız kişi PHP, MySQL, CSS ve HTML’i gayet iyi biliyor ise seçilen CMS’e biraz daha az aşina olması kabul görülebilir. Şöyle ki; bahsi geçen kişi çalıştığı CMS ile, yukarıda saydığımız web geliştirme yeteneklerini yoğun bir şekilde(minimum altı, dokuz ay arası diyelim) ve entegre olarak kullandı ise o kişi aradığınız kişi olabilir. Fakat, çalışacağınız kişinin bu konuda tecrübesi yok ise, minimum bir veyahut iki yıllık tecrübeye sahip birini tercih etmek istemeniz daha olasıdır. Şunu unutmayın ki; CMS’den daha önemli olan bir şey var ise, o da projeyi teslim edeceğiniz kişinin yeteneği ve iş etiğidir.

 

2- Daha önce kaç adet CMS –içerik yönetimli- web sitesi hazırlamış?

 

 Ne yazık ki bu kısım da biraz kafa karıştırıcı. Neden diye sorarsanız, web siteleri çok basit ile çok sofistike arasında geniş bir yelpazede yer alan oluşumlar oldukları için, projede yer almış kişilerin yetenekleri ile doğrudan bağıntılı olacaktır. Ama genel olarak seçeceğiniz insanın farklı tarzda projelerde en azından bir kaç iş çıkarmış olmasına dikkat etmek yararınıza olacaktır. Fakat şunu da unutmayın ki

 

– “Basit” bir tasarıma sahip bir site planlıyorsanız

– Eğer sitenizde “işi öğrenme” isteği olan biri ile karşılaştıysanız

– Ve çalışacağınız insan ile pozitif bir iletişim kurduysanız…

 

Bizce; Neden olmasın? Çünkü piyasanın yeni başlayan insanlara daha fazla imkan sağlaması gerekiyor. Fakat kafanızdaki proje daha komplike ve zaman kısıtlamanız varsa, tecrübeli birini bulmanız daha doğru bir hamle olacaktır.

 

3- Şablonları kişiselleştirmede/düzenlemede ne kadar başarılı?

 

Bu soruyu sorarken şunu unutmamanız gerekir ki; çalışmaya başlayacağınız şablondan ne kadar uzaklaşırsanız, kafanızdaki projenin istediğiniz gibi şekil alma süresi de bununla paralel olarak uzayacaktır. Burada size kişiselleştirmek kötüdür demiyoruz, aksine işin “doğru” yapılması (çeşitli teknik perspektifler göz önüne alındığında) adına bu tekniğin yetenek gerektiren bir iş olduğunun altını çizmek istiyoruz. Yani, daha çok kişiselleştirme, bu konuda daha fazla tecrübe sahibi bir kişiyi seçmeniz gerektiği anlamına gelir.

 

4- Sunucu bazlı ortamda ne kadar yetenekli?

 

 WordPress ya da Joomla ile çalışılacak bir projeye sahipseniz, bu aslında bir problem değil. Bu noktada, eğer özellikle büyük CMS web siteleri ile uyumlu bir sunucu şirketi ile çalışıyorsanız şanslısınız, çünkü kullanılan sunucular sizin projeniz ile uyumlu olacaktır. Daha kompleks CMS’ler ile çalışan fakat yeterli tecrübeyi edinememiş kimselerin en sık yaptığı hatalardan biri, CMS uyumlu bir sunucu ile çalışmamak olacaktır. Eğer sunucu uyumsuz ise, en başında ortaya çıkmaması gereken problemler ile boğuşmak iki taraf için de zamanı boşa harcamaya sebebiyet verecektir. Bu noktada sizin geliştiriciye değil geliştiricinin size “Hangi sunucu şirketi ile çalışıyorsunuz?” sormasını beklemelisiniz. Eğer geliştirici size bu soruyu soruyorsa hangi şirketlerin sunucularının bu altyapıya uygun olduğunu biliyor demektir.

 

5- PHP ve MySQL’e ne kadar hakim?

 

Her zaman çok gerekli bir detay olmamak ile birlikte, sistemin kişiselleştirilmeye başlanması ile birlikte bu nokta önem kazanabilir. Joomla ve WordPress gibi büyük CMS’ler PHP dilinde yazılmışlardır ve önemli olan nokta da budur. Eğer geliştiriciniz bu iki sistem hakkında kabul görülebilir bir tecrübeye sahip ise CMS’i kişiselleştirmek hem projenin daha hızlı sonuçlanmasına, hem de olası ek masraflar ile daha az karşılaşmanıza olanak sağlayacaktır.

 

6- Ne gibi SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) servisleri sağlıyorsunuz?

 

 Joomla ve WordPress gayet işlevsel SEO seçenekleri ile geliyor olsalar da, projenize çok daha farklı şekillerde SEO uzantıları dahil edebilirsiniz, bu da işiniz için çok daha karlı SEO tecrübelerine imkan tanıyacaktır. Tabii ki herkes organik arama listelerinde bulunmak istemeyebilir ama bunu yapmak, sizi iş bölümü için farklı kaynaklara başvurmak zorunda kalmaktan kurtaracaktır. Ayrıca projenizi bir sistem olarak düşünürseniz, bu sistemi, kendi teknisyeninden daha iyi bir başkasının anlaması zor olacaktır.

 

7- Ne gibi pazarlama tecrübeleri var?

 

 Bu, önceki madde ile ilişkili olsa da, SEO’dan daha çok internet pazarlaması ve geleneksel pazarlama türlerine kadar uzanmaktadır. Örneğin kendi yaptığınız bir videoyu sitenizde sergilerseniz önemli bir SEO imkanını kaçırıyorsunuz demektir. Onun yerine aynı videoyu Youtube gibi bir mecraya yükler, daha sonra videoyu sitenize gömerseniz, hem anahtar kelimeleri kullanarak SEO faaliyeti yapmış olur ve bunun faydalarından yararlanabilir, hem de sitenizde oluşacak yükü azaltabilirsiniz. (Youtube sizin için videoyu sağlayacağından, siteniz daha hızlı olacaktır.)

 

8- CSS’i ne kadar iyi biliyor?

 

 Bu soru önemli, çünkü; bir geliştirici için CSS uzmanlığı, projeyi kişiselleştirebilmek için hali hazırda kullanabileceği bir çok ekipmanı da elinin altında bulundurması demektir. Böylece elinizdeki şablonu “tam olarak” sizin isteğinize göre düzenleyebilecektir. İçerik bakımından ise, HTML kodu olarak günümüz standardını yakalayarak, sizi kod kalabalığından kurtaracak ve SEO’nun daha verimli çalışmasına olanak sağlayacaktır.

 

9- Bir web sitesi geliştirirken gerekli süreç nedir?

 

 Her geliştiricinin bu konu hakkında aşağı yukarı verebileceği kendine has bir cevabı olacaktır, o yüzden bu sürecin belli bir zaman standardı olmayabilir. Fakat gene de, sürecin gelişimine dair bir fikriniz olması açısından sormakta fayda olacaktır. Dokümantasyon bu durumda devreye sokulabilecek güzel bir sistem olabilir, bu sürecin içinde olmanızı ve fikirlerinizin ne kadarının hayata geçtiğini görmenize yardımcı olur.

 

10- Bu projeye ekstradan bir şeyler katmak için elinde başka ne yetenekler mevcut?

 

 SEO, pazarlama, metin içeriği üretmek ve editlemek, iletişim, halkla ilişkiler, grafik tasarım/photoshop, Illustrator, Adobe Creative Suite, kodlama, video prodüksiyon, Javascript… Liste oldukça uzun, o yüzden siz gene de sormaktan çekinmeyin.

 

11- Proje sonrası destek veriyor mu ya da site bakımını kendim mi yapmalıyım?

 

 Bazı geliştiriciler siteyi tamamladıktan sonra bakım sürecine dahil olmak istemeyebilir, bazıları ise bu hizmeti size sunabilirler. Eğer ilk bahsedilen şekilde çalışan bir geliştirici ile çalışma kararı alırsanız, sitenin genel bakımı gibi işler için daha sonradan Virtual Assistant olarak tabir edilen kişiler ile iletişime geçebilirsiniz. Bu noktada da çalışacağınız VA’ların web programlama yeteneklerine de sahip olması işinizi daha da kolaylaştırır. Ya da WordPress gibi mecralarda kendi içeriğinizi düzenleyebileceğiniz sistemler mevcuttur.

 

12- Site haklarını ve kaynak kodlarını paylaşıyor musunuz?

 

 Kesinlikle sorulması gereken sorulardan biri de budur. Alan adı, içerikler için telif hakları, yani genel olarak siteniz hakkındaki her türlü bilgi ve erişimin size açık olması, hem güven ortamı oluşturacaktır, hem de çalıştığınız insanın değişmesi gibi ileriye dönük durumlarda, sizin başka birinden yardım almanıza olanak tanıyacaktır. Ancak bu durum geliştirici ile aranızda anlaştığınız iş modeli ile de doğru orantılıdır. Örnek olarak bazı durumlarda girişimcinin çok iyi bir fikri ancak kısıtlı bir bütçesi olabiliyor ve çok büyük ve uzun vadeli bir projede çalışacak geliştirici ile anlaşırken proje gelirinden pay teklifinde bulunuyor. Geliştirici bu durumda haklı olarak payını alana kadar kaynak kodlarını saklı tutar, ki bu da karşılıklı ticaret yaparken kendini korumak anlamına gelir.

 

13- Güvenlik (Bonus Soru)

 

 Site güvenliği her zaman olarak aklınızda olması gereken bir husustur. Geliştiriciniz bu konudaki planlarını sormaktan çekinmeyin. Yazılım firewall’u mu kullanılıyor sorusu en genel sorulabilecek sorudur. Bunun dışında siber saldırıya uğramış kaç siteyi düzelttiği, SQL injection saldırılarını engellemek için kullanışlı kodlama pratiklerine hakim olması, bu tarz durumlarda hazırda tutulan bir B planı veya bu konudaki önerileri nelerdir gibi sorular da, sitenizi ayakta tutmak için önemli detaylardır.

 

Son Söz: Dikkatinizi çekeceği üzere, yazımızda “fiyatlandırma” sürecine hiç değinilmedi, bunun en önemli sebeplerinden biri her geliştiricinin kendi fiyatlarına sahip olması, bir diğer sebebi ise kafanızdaki işe göre fiyatın şekilleneceği gerçeğidir. Yüksek fiyatlar gözünüzü korkutmasın, tabii ki çok ciddi yüksek rakamlara çalışan geliştiricilere de denk geleceksiniz ama örneğin saati 120 birime çalışan biri, saati 80 birime çalışan bir geliştiriciden daha fazla tecrübe ve verimliliğe sahip olacaktır. Bu noktada aklınızda olması gereken düşünce, bunun bir yatırım olduğu ve gözden çıkardığınız bütçeye göre projenizin şekilleneceğidir.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.